Jakie działania niepożądane powoduje betahistyna?

Jakie są najczęstsze działania niepożądane po betahistynie? Z artykułu dowiesz się wszystkie o niepożądanych efektach, jakie można spowodować betahistyna.

Kiedy stosować betahistynę?

Jeśli cierpisz na zawroty głowy, osłabienie słuchu, szumy uszne oraz doświadczasz, np. nudności, to lekarz może podjąć decyzję o wprowadzeniu betahistyny. To lek, który stosuje się do leczenia wyżej wymienionych objawów, które mogą wskazywać na chorobę Meniere’a. Czasami zawroty głowy mogą mieć inne pochodzenie i wtedy też pojawia się zasadność co do terapii tym lekiem [1].

Betahistyna i działania niepożądane

Betahistyna, jak każdy lek, może wywoływać niepożądane reakcje uboczne. Czy warto bać się stosowania tego leku? Poniżej omówimy najczęściej występujące działania niepożądane po betahistynie.

Układ pokarmowy

Najczęściej pacjenci podczas terapii betahistyną skarżą się na zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Zalicza się do tego:

  • nudności i wymioty,
  • wzdęcia i gazy,
  • uczucie przelewania się w żołądku,
  • niestrawność,
  • uczucie pieczenia w przełyku lub zarzucanie treści pokarmowej (refluks żołądkowo-przełykowy),
  • lekki ból brzucha [1].

Bardzo często są to przemijające objawy, które nie powinny trwać więcej niż kilka dni. Powyższe objawy mogą się nasilać, jeśli pacjent przyjmuje lek na czczo. Rozwiązaniem może być zmiana pory przyjmowania leku, tak aby stosować go podczas posiłku lub po nim. Przyjmowanie leku nie na pusty żołądek może zredukować nieprzyjemne objawy dotyczące układu pokarmowego. Nie ma to wpływu na efektywność terapii. Ewentualnie można rozważyć zmniejszenie dawki leku [1].
Na zaburzenia dotyczące refluksu żołądkowo-jelitowego powinny zwrócić uwagę osoby z aktywną chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy, gdyż betahistyna może zaostrzyć jej przebieg.

Ból głowy

Innym częstym działaniem niepożądanym, który zgłaszają pacjenci, może być ból głowy. Jeśli dolegliwość utrzymuje się kilka dni, to warto rozważyć zmniejszenie przyjmowanej dawki leku. W przypadku pojedynczych epizodów związanych z wystąpieniem bólu głowy zaleca się przyjęcie leku przeciwbólowego lub spożycie dodatkowej ilości wody [1].

Reakcje alergiczne

Przyjmowanie betahistyny może powodować pojawienie się reakcji alergicznej. Najczęściej manifestuje się ona przez wysypkę, zaczerwienie skóry, pokrzywkę lub swędzenie. W skrajnych przypadkach może dojść do wystąpienia obrzęków lub reakcji anafilaktycznej. W takim momencie należy zastanowić się nad przerwaniem i modyfikacją terapii. Leki przeciwhistaminowe, które stosuje się przeciwalergicznie, mogą zmniejszyć efektywność betahistyny [1].

Inne działania niepożądane

Betahistyna to bezpieczny lek i działania niepożądane dotyczące układu pokarmowego pojawiają się niezbyt często i są przemijające. Jeśli lek stosuje się zgodnie z zaleceniami lekarza i nie przekracza ustalonych dawek, to wystąpienie poważnych działań niepożądanych jest mało prawdopodobne.

Istnieje ryzyko pojawienia się innych działań niepożądanych, takich jak:

  • suchość jamy ustnej,
  • senność,
  • drgawki,
  • zaburzenia dotyczące układu sercowo-naczyniowego i oddechowego.
    Jednak wspomniane powyżej działania niepożądane objawiają się dopiero przy znacznym przedawkowaniu (dawki dobowe rzędu setek miligramów), dlatego stosując lek zgodnie z zaleceniami, nie ma powodu do obaw [1].

    Zaburzenia układu oddechowego

    Chociaż zaburzenia układu oddechowego występują głównie po znacznym przedawkowaniu leku, to istnieją doniesienia o takich przypadkach podczas normalnego stosowania. Najczęściej pacjenci doświadczali przemijającego skurczu oskrzeli o niskiej intensywności. Natomiast może być to niebezpieczne u pacjentów cierpiących na astmę oskrzelową, dlatego należy zachować ostrożność podczas terapii [2].

    Betahistyna i ciśnienie tętnicze krwi

    Bardzo rzadkim działaniem niepożądanym po zastosowaniu betahistyny może być spadek ciśnienia krwi. Do tej pory zgłoszono takie działanie niepożądane jedynie podczas badania na zwierzętach, jednak pacjenci z tendencją do niedociśnienia powinni mieć to na uwadze [3].

Bibliografia

[1] Betaserc – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
[2] S. Jeck-Thole i W. Wagner, „Betahistine: A Retrospective Synopsis of Safety Data”, Drug Saf., t. 29, nr 11, s. 1049–1059, 2006, doi: 10.2165/00002018-200629110-00004.
[3] J. K. Dziadziola, E. L. Laurikainen, J. D. Rachel, i W. S. Quirk, „Betahistine Increases Vestibular Blood Flow”, Otolaryngol. Neck Surg., t. 120, nr 3, s. 400–405, mar. 1999, doi: 10.1016/S0194-5998(99)70283-4.

Zobacz też:

chlorochina.pl

Najnowsze poradniki:

Czytaj więcej